Saçta Kepek Oluşumu Ve Tedavisi

İnsan bedeninde aşınan ten yenilenebildiği gibi, saçlı tende kendini yeniler. Saçlı tende kendini hafif veya orta dereceli kaşıntı ve beyaz pul pul döküntü ile gösteren rahatsızlık kepek yaradılışıdır.

Kepek en sık tesadüfülen ten rahatsızlıklardandır. Rehabilitasyon edilmediği gidişatlarda seboreik dermatit, mantarlı ve yağlı egzama, sedef hastalığı gibi ten hastalıklarına çevirebilir. Egzama ve sedef gibi ten hastalıklarının en büyük nedeni stres kaynaklı olmasıdır. Şayet saçınızda kepeklenme başladıysa ve siz yoğun stres altındaysanız, kalıcı ten rahatsızlığına tutulmamak için uzman bir dermatoloji doktora müracaat etin.

Bir Hayli insan saçlarındaki kepek yaradılışının, saç teninin kuru olmasına bağlarlar. Bu surattan, saça hasar vereceğini düşünerek, saç devireme harekâtını eksiltirler. Oysa bu yanlış bir kanıdır. Kepeğin altında kuruluk nedeni yatsa da, temel olan saç teninin altında yaşayan fakat, belirsiz nedenden dolayı yapımı artan, Pityrosporum Ovale isimli mantardır. Bu mantar arttıkça kepek yaradılışı çoğalır ve egzama gibi ten hastalığına yol açar.
Kepek Nasıl Önlenir?

  • Güneş ışınlarının saç tenine ve saç sıhhatine pozitif tesirleri vardır. Saç teninin D vitamini alması gerekebilir. Sabah saatlerinde veya ikindi saatlerinde gün ışığında güneşlenebilirsiniz. Fazlaya kaçmadan…
  • Çinko eksikliği yada beceriksizliği kepek yaradılışını tesirler. Çinko yardımı ve yanında destekleyici olarak vitamin, mineral ve protein içerikli yiyecek yardımı kullanabilirsiniz.
  • Saç kurutma operasyonu, başka bir deyişle saç ve saç tenini yüksek ısıya maruz vazgeçmek, fön sürüklemek, saç teninde kepek olarak geri dönecektir. Bu gidişat da saç bakımınıza daha çok dikkat etkeniz gerektiğinin göstergesidir.
  • Sık kullanılan saç spreyleri, joleler ve kimyevi içerikli saç boyaları, saç diplerine hasar vererek hücre vefatına yol açarlar. Saç yenilenebilmek için, ölü hücreli saç tenini atmaya başlar. Bu nedenle kullanılan kimyevi içerikli mahsuller, kepeğe neden olduğu için, daha az kullanılması, olasıysa hiç kullanılmaması önerilir.